Cudowne anteny do odbioru TV

Dzisiaj postanowiłem dodać wpis troszkę odbiegający od dotychczasowej tematyki mojego bloga. Po odebraniu paru spamerskich wiadomości na moją pocztę dotyczących „cyfrowych anten” do odbioru nowej telewizji cyfrowej stwierdziłem, że trzeba poszerzyć spektrum tematów o obalenie mitów których jest coraz więcej wokół DVB-T.

Jeżeli ktoś uważa, że ma w swojej ofercie „cyfrową antenę” o zysku 45dB to jest zwykłym oszustem i naciągaczem. Po pierwsze anteny nie są „cyfrowe”, tylko takie same jak do odbioru zwykłego analogu przypisane do konkretnej grupy kanałów.

Taką antenę możemy sobie nawet sami przeliczyć i zrobić, ale nie będzie to opłacalne ponieważ na pasma telewizyjne jest sporo fabrycznych dobrych i tanich konstrukcji. Po drugie sam symbol 45dB nic nam nie mówi . Należy jeszcze podać względem czego ta wartość 45 dB została policzona. W tym wypadku może być względem mojego buta, albo kosy oprawionej na sztorc …

Zysk anteny podajemy albo w dBi  czyli zysk względem anteny teoretycznej, albo w dBd (zysk względem dipola półfalowego). Można go wyliczyć z uwagi na to, że dipol półfalowy obliczeniowo ma zysk większy od anteny teoretycznej o 2,15 dB. Wiedząc jaki jest zysk względem anteny teoretycznej odejmujemy od tej wartości 2,15 dB i mamy zysk wyrażony w dB ale względem dipola półfalowego.

  • Mamy antenę o zysku 3 dB względem dipola półfalowego (3 dBd). Jaki będzie  zysk względem anteny teoretycznej ?
    3 dBd = 5,15 dBi (3 dB + 2,15 dB = 5,15 dB)
  • Mamy antenę o zysku 6 dB względem anteny teoretycznej (6 dBi). Ile wynosi jego wartość względem dipola półfalowego ?
    6 dBi = 3,85 dBd (6 dB – 2,15 dB = 3,85 dB)
Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.