Jeszcze raz o antenach

cbradio antenaAntena jest przetwornikiem energii elektrycznej wysokiej częstotliwości na energię elektromagnetyczną przy nadawaniu lub energii elektromagnetycznej na energię elektryczną w.cz. przy odbieraniu sygnałów radiowych. Antena nadawcza i odbiorcza są wzajemnie odwracalne, co pozwala na podstawie parametrów nadawczych określić jej właściwości odbiorcze i na odwrót. W praktyce szeroko korzysta się z tych własności anten tym bardziej, że ich pewne charakterystyki łatwiej określić w torze nadawczym niż w torze odbiorczym. Antena dla częstotliwości pasma CB powinna odbierać sygnały korespondenta z dowolnych kierunków. Wymaga to zastosowania anteny z równomierną dookólną charakterystyką kierunkowości w płaszczyźnie poziomej lub anteny kierunkowej z urządzeniem do obracania tzw. rotorem. Najkorzystniejszą długością dla anten prętowych jest ćwierć fali, dla pasma CB wynosi ona 2,75 m (oczywiście jeśli to jest pełnowymiarowa antena). Antena ćwierćfalowa ma prawie wszystkie zalety jakie są nam potrzebne, a oto one:

— zachowuje się jak obwód rezonansowy,

— rezystancja falowa (36,6 ohm teoretyczna) z kablem 50 ohm wykazuje dobre dopasowanie, co powoduje eliminacje dodatkowych elementów dopasowywujących,

— promieniuje równomiernie we wszystkich kierunkach (najlepsza dla łączności lokalnych),

— prostota budowy i niskie koszty.

Mimo tych zalet zastosowanie jej np. w urządzeniach przenośnych lub zainstalowanych na pojazdach, które są w ruchu (samochody, samoloty), jest problematyczne. W takich przypadkach stosuje się różne środki umożliwiające maksymalne skrócenie anteny. Najbardziej powszechnym i najprostszym sposobem na przedłużenie jest sztuczne przedłużenie za pomocą indukcyjności. Antena prętowa, której długość jest mniejsza od 1/4 fali wykazuje oporność pozorną pojemnościową. Inne anteny, których długość mechaniczna jest krótsza od długości fali (na jakiej ma ta antena pracować), wykazują również większą rezystancję pojemnościową, którą kompensuje się rezystancją indukcyjną.

 

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.