Reflektometr

reflektometr-cbradioReflektometr jest najprostszym i szeroko rozpowszechnionym przyrządem przeznaczonym do mierzenia dopasowania obciążenia do linii.
Za pomocą reflektometru możemy mierzyć wielkość Współczynnika Fali Stojącej w skrócie WFS. Najczęściej spotykanym reflektometrem jest przyrząd jednowskazówkowy, którym mierzymy fale bieżącą i odbitą. Reflektometr włączamy szeregowo w tor sygnału wielkiej częstotliwości.

W pierwszej kolejności ustawiamy przełącznik odczytu na pomiar fali bieżącej. Następnie włączamy nadawanie (bez mówienia) i pokrętłem względnie suwakiem kalibracji ustawiamy wskazówkę przyrządu na pole „CAL”. Teraz przerywamy nadawanie, przestawiamy przełącznik rodzaju odczytu na pomiar odbicia i włączamy ponownie nadawanie (także bez modulacji), odczytując na skali reflektometru wielkość WFS. C *

Należy pamiętać, że wielkość odczytana na skali reflektometru dotyczy tylko tego miejsca linii, w którym dokonujemy pomiaru. Jeżeli mamy instalację antenową z kablem o długości 20m i włączymy reflektometr między nadajnik a kabel, to faktyczna wielkość WFS przy antenie będzie o wiele większa od odczytanej. Zjawisko to można wytłumaczyć następująco:

Reflektometr mierzy współczynnik fali stojącej, czyli właściwie stosunek amplitudy fali bieżącej do powracającej. Fala bieżąca dochodzi do przyrządu w pełnej wielkości, biegnie kablem do anteny i w miarę przebywania odległości ulega osłabieniu z powodu tłumienności kabla. Przy antenie, z uwagi na niedopasowanie, część tej fali odbija się i wraca do nadajnika, pokonując znów taką samą długość kabla. To prowadzi do kolejnego osłabienia i przy przyrządzie mierzymy falę odbitą, ale o mniejszej amplitudzie.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.