Wybór najlepszej anteny

Dotąd mówiliśmy właściwie tylko o teorii. Pora więc porozmawiać o innych sprawach związanych z antenami. Każdy kto zalicza się do grona „sybistów” wie, że anteny są przedmiotem najbardziej namiętnych i zajadłych dyskusji. Trwa ciągła wymiana argumentów. To bardzo dobrze. Gorzej, że nie zawsze są to argumenty racjonalne. Często górę biorą uprzedzenia a czasem zwykła niewiedza. Witryna ta ze względu na objętość nie porusza wszystkich problemów. Niemniej informacje w niej podane opierają się tylko na obiektywnych prawach fizyki. Bez wątpienia opłaca się podjąć próbę usystematyzowania spraw najważniejszych.

Wybór najlepszej anteny.

Jaka antena jest najlepsza?. Możliwości wyboru są bardzo duże a na coś trzeba się w końcu zdecydować, gdyż nie każdy może pozwolić sobie na luksus testowania kilku rodzajów anten.

W większości przypadków decyzja podejmowana jest po zasięgnięciu rady u bardziej doświadczonych kolegów. Nie jest to sposób pewny, ponieważ opinia o danym typie anteny jest zawsze bardzo subiektywna. Fakt, że dana antena w określonych warunkach spisuje się zadowalająco nie daje żadnej gwarancji, że w innym miejscu będzie podobnie. Zresztą niekiedy występują takie anomalie, że przestawienie anteny tylko o parę metrów powoduje zmiany sygnału w granicach kilku decybeli. Jeszcze większy sceptycyzm zalecany jest przy wysłuchiwaniu opinii negatywnych. W tej dziedzinie istnieje najwięcej możliwości do powstawania wszelkiego rodzaju uprzedzeń i mitów. Trzeba powiedzieć, że możliwości te są w pełni wykorzystane. Wielu przystępuje do instalacji anteny, nie posiadając absolutnie żadnego przygotowania. Efekt takiego działania da się z góry przewidzieć. Wtedy cała wina spada niestety na antenę.

Pomijając aspekt bezpieczeństwa można być pewnym, że anten złych nie ma. Są tylko anteny źle dobrane do warunków lub też źle wyregulowane. Nie ma nic wspólnego z prawdą twierdzenie, że antena jest tym lepsza im ma w danych technicznych niższy WFS. Wyższy zysk jest na pewno lepszy, ale pamiętajmy, że zysk podany przez producenta odnosi się do anteny zainstalowanej w idealnych warunkach dla nas nieosiągalnych.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.