Zasilanie urządzeń CB

Nie będziemy się tu zajmować urządzeniami stacjonarnymi, które wyposażone są fabrycznie w zasilacz sieciowy. Ponieważ nadajniki stacjonarne są z reguły najdroższe, bardzo często w roli stacji bazowej występuje radio przewoźne (samochodowe) lub przenośne.

I tu zaczynają się problemy. Urządzenia przenośne czy też samochodowe przystosowane są do pracy z napięciem zasilania od 12 do 14,5 V. Aby pracować w domu należy zaopatrzyć się w specjalny zasilacz lub wstawić do domu akumulator samochodowy. Nie każdy zasilacz pracujący w zakresie 12 V nadaje się do naszych celów. Po pierwsze, właściwy zasilacz powinien umożliwić pracę ciągłą przy poborze prądu minimum 3A bez zauważalnego spadku napięcia, a po drugie napięcie wyjściowe musi być dobrze odfiltrowane gdyż w przeciwnym wypadku jakość sygnału z naszego nadajnika będzie pozostawiała wiele do życzenia. Nie należy używać zasilaczy przeznaczonych do ładowania akumulatorów ponieważ dają one zbyt duże napięcie, które może uszkodzić radio a ponadto nie posiadaj ą na wyj ściu filtrów napięcia.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego zasilacza do sprzętu CB.

Przenośny sprzęt CB może być zasilany z instalacji samochodowej lub z baterii ogniw względnie akumulatorów. Najlepiej jest zdecydować się na akumulatory kadmowo-niklowe (NiCd), które co prawda nie są najtańsze, ale w dłuższym użytkowaniu bardziej opłacalne.

Akumulatory dostępne w sprzedaży mają wymiary odpowiadających im ogniw suchych. Różnią się jednak od nich nieco napięciem. I tak ogniwo suche ma napięcie nominalne 1,5V a akumulator 1,2V. Wynika stąd różnica ilości ogniw w stosunku do ilości akumulatorów, jakie potrzebujemy do otrzymania napięcia 12V. Aby mieć napięcie 12V bierzemy 8 sztuk ogniw lub 10 sztuk akumulatorów. W niektórych urządzeniach istnieją specjalne zwory, które należy zakładać w dwa wolne miejsca, gdy akumulatory zastąpimy ogniwami.

Akumulatory NiCd posiadają żywotność 500-1000 cykli ładowania. Aby nasze akumulatory taką żywotność osiągnęły musimy spełnić kilka warunków. Akumulator NiCd nie może być ładowany stałym napięciem, lecz stałym prądem. Nie jest istotne jakie napięcie podamy do ładowania ale bardzo ważne jest aby prąd płynący przez akumulator nie przekroczył 0.06 pojemności akumulatora. Gdy mamy na przykład akumulator o pojemności znamionowej 500 mAh (odpowiednik ogniwa R6) to należy ładować go prądem 0.06 x 500 = 30mA przez około 16 godzin zakładając oczywiście, żetoył on przed rozpoczęciem procesu ładowania całkowicie rozładowany (napięcie 0,53V).

Jeżeli akumulator typu NiCd będzie ciągle częściowo rozładowywany to część jego niewykorzystywanej pojemności zostanie na zawsze stracona, ponieważ elektrolit nie użyty do rozładowania traci swoje właściwości. Mamy tu do czynienia z tak zwanym efektem pamięciowym. Dlatego jest niezmiernie ważne, aby w miarę możliwości co pewien czas je całkowicie rozładować. W zamian za takie traktowanie na pewno odwdzięczą się nam długą żywotnością.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.