Kompresor dynamiki

Jakość modulacji nazwać można wizytówką stacji CB. Bardzo często na pytanie o jakość naszej modulacji otrzymujemy mało satysfakcjonującą nas odpowiedź, że modulacja jest za cicha lub za głośna (przesterowana).

Jeżeli mamy do dyspozycji regulator wzmocnienia mikrofonu to możemy drogą kolejnych prób i błędów ustalić takie położenie regulatora, dla którego modulacja będzie poprawna. Kłopot polega na tym, że będzie ona tak długo poprawna, jak długo uda się nam mówić do mikrofonu z tym samym natężeniem głosu nie zapominając o zachowaniu stałej odległości ust od mikrofonu. Każdy kto trochę „popracował” w różnych warunkach wie, że nie jest to proste. Wyrównanie charakterystyki wzmocnienia zapewnia tzw. kompresor. Kompresor dynamiki podłączany jest między mikrofonem a wejściem mikrofonowym radia. Dostępne są także mikrofony z wbudowanym kompresorem.

Bez kompresora każdy sygnał akustyczny zbierany przez mikrofon jest wzmacniany jednakowo. Innymi słowy wszystko zostaje wzmocnione, ale stosunek wielkości sygnałów silnych do słabych nie ulega zmianie. Włączenie kompresora powoduje sytuacje w której sygnały silne będą wzmacniane mniej niż słabe. Oczywiście nie oznacza to, że sygnały słabe stają się silnymi i na odwrót. Po przejściu przez kompresor sygnał jest wzmocniony zarówno w części mocnej jak i słabej, ale nie w jednakowym stopniu, co powoduje spłaszczenie (kompresję) charakterystyki wzmocnienia.

Kompresja sygnału akustycznego pozwala na lepsze wykorzystanie nadajnika i co za tym idzie większy zasięg bez pogorszenia zrozumiałości. Szczególne korzyści daje kompresor przy pracy SSB.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.