Pierwsze próby nadawania

Do posługiwania się radiem CB nie potrzeba żadnych specjalnych kwalifikacji. Podobnie jak do korzystania z uroków telewizji nie jest potrzebna wiedza z zakresu budowy i działania telewizora. Wystarczy znać przeznaczenie podstawowych elementów regulacyjnych.

Ale zacznijmy od początku. Zakładamy, że mamy podłączoną antenę i zasilanie. Próba nadawania bez podłączonej anteny spowoduje nieuchronnie uszkodzenie stopnia końcowego w nadajniku. Ponieważ awarie tego typu stały się bardzo częste, sprzedawcy wyłączyli je z zakresu gwarancji. Innymi słowy nadawanie bez anteny lub z anteną źle wyregulowaną narazi nas na spore koszty.

Jeśli włączamy radio po raz pierwszy to ustawmy przed tym pokrętło blokady szumów w lewe skrajne położenie.

Po włączeniu zasilania natychmiast zobaczymy na wskaźniku kanałów jakiś numer mówiący nam na jakim kanale się aktualnie znajdujemy. W niektórych radiach będzie to zawsze kanał ratunkowy nr. 9.

Na razie nic nie słychać i jest to normalne, ponieważ siłę głosu mamy jeszcze ustawioną na minimum. Teraz stopniowo pokręcając gałką siły głosu w prawo na pewno usłyszymy co najmniej szum a może od razu jakąś rozmowę. Jednocześnie na wskaźniku siły odbieranego sygnału będzie widać, że coś się dzieje. Po kilku minutach słuchania i obserwacji wskaźników urozmaicanych przeglądaniem innych kanałów będziemy już prawie wszystko wiedzieć.

Teraz przychodzi pora aby spróbować coś powiedzieć do mikrofonu. I tutaj nie ma się co oszukiwać. Każdy kto po raz pierwszy miał w ręku mikrofon radiostacji zna to uczucie. Nie wiadomo od czego zacząć. Co powiedzieć żeby się nie skompromitować. Co gorsze słyszymy wiele niezrozumiałych słów i skrótów. Są to nie tylko terminy techniczne. Istnieje bowiem jeszcze tak zwany slang CB. Oto niektóre zwroty: grucha – mikrofon

skrót – zmniejszenie mocy nadawanej dopałka – dodatkowy wzmacniacz mocy wyjściowej grzejnik – j.w. kaloryfer – j.w.

radio szerokie – radio o małej selektywności radio wąskie — radio o dużej selektywności mobil – samochód ze stacją CB karnisz – prowizoryczna antena break – prośba o wejście w rozmowę

GP (wymawiany giep) – antena Ground Piane (z przeciwwagami) SWR-miarka – reflektometr

magnesówka – antena samochodowa z uchwytem magnetycznym bazówka – stacjonarne radio CB

Oprócz tego istnieją inne charakterystyczne zwroty, które nie wymagają tłumaczenia a rozszerzają się jak epidemia. Chodzi tu o pewną dziwną manierę polegającą na zdrabnianiu wszystkiego co się da. Mamy więc nie radio tylko radyjko, nie kanał tylko kanałek. samochodzik, itp. Coraz mniej jest słów które wymawiane są normalnie. Jest to ciekawe dlaczego tylko u nas. W innych krajach takie zjawisko nie występuje. Ale to nie nasz problem. Niech się tym zajmują językoznawcy.

Jeżeli nadajemy pierwszy raz wystarczy poczekać aż aktualnie słyszana rozmowa dobiegnie końca następnie nie zwlekając (rozmówcy mogą zmienić kanał) włączamy przycisk nadawania i po prostu mówimy prawdę, że nadajemy pierwszy raz i prosimy o potwierdzenie czy nas słychać.

Jest niezmiernie ważne aby na początku podkreślić fakt całkowitej niewiedzy. Praktyka dowodzi, że w takiej sytuacji każdy chętnie i życzliwie udziela rad i wskazówek początkującemu. Bo czyż to nie przyjemnie wystąpić w roli eksperta?

Najgorszym błędem jaki może popełnić początkujący, jest udawanie starego wygi. Zostanie to natychmiast rozszyfrowane i skutek będzie taki. że po rozmowie będziemy wiedzieli tyle co przed nią, a może jeszcze mniej.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.