Sposoby przesyłania informacji.

Przesyłanie informacji za pomocą sprzętu elektronicznego można realizować na wiele sposobów.Jeżeli będziemy przesyłać za pomocą przewodnika to sprawa jest prosta.Fale dźwiękowe wytwarzają w mikrofonie zmieniający się odpowiednio prąd elektryczny, który może być przesyłany przewodem na pewną odległość i tam w słuchawce przetworzony na dźwięk. Tak działa telefon. Mógłby ktoś zapytać, a czy zmienny prąd z mikrofonu nie da się zamienić bezpośrednio na falę elektromagnetyczną, którą prześlemy bez drutu na odległość?

Odpowiedź brzmi, teoretycznie tak. Ale średnia częstotliwość jaką wygeneruje mikrofon wynosi  3kHz, co odpowiada fali o długości 100km.

Wymiary anteny (aby była skuteczna) powinny być porównywalne z długością fali. Proszę sobie wyobrazićantenę nadawczą o długości 1/4 długości fali czyli 25 km i podobną odbiorczą. Przecież oznacza to, że na odległość 25 km byłoby to i tak bezpośrednie połączenie kablowe.

Z tej sytuacji znaleziono wyjście. Wykorzystując okoliczność łatwego nadawania i odbierania fal krótszych (czyli o wyższej częstotliwości), zaczęto się zastanawiać jak „nałożyć” sygnały akustyczne na szybkozmienne sygnały elektryczne. Nakładanie takie nazywamy modulacją, a proces odwrotny demodulacją.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.